Matki pszczele do pasieki – gdzie kupić?

Pszczela pasieka to tysiące osobników, które mają do utworzenia własne określone zadania. Są to zatem robotnice odpowiadające w głównej mierze za zbieranie pokarmu czy też trutnie odpowiadające za zapładnianie samic. Warto być świadomym jednak o tym, że główną rolę odgrywa maminka pszczela.

Każdy pszczelarz doskonale zdaje sobie sprawę, że jest ona fundamentem każdej pasieki jak również jej prawidłowego funkcjonowania. Stąd też warto skorzystać z oferty doświadczonych hodowców, którzy oferują między innymi matki pszczele dostępne w różnorakich rasach.
Matki pszczele do pasieki – na co zwrócić uwagę?
Z całą pewnością decydując się na matki pszczele do naszej pasieki musimy zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Warto wybierać wyłącznie osobniki pochodzące ze sprawdzonych oraz uznanych hodowli, które posiadają tak pożądane przez hodowców cechy jak np wysoka miodność czy też łagodne zachowanie. Jest to bardzo istotne, ponieważ matki odpowiadają za przekazywanie cech potomstwu, a zatem następnym pokoleniom pszczół w pasiece. Warto pamiętać także o tym, ażeby wybrać odpowiednią rasę. Hodowcy oferują w głównej mierze matki tj. mamunia pszczela włoszka. Niemniej jednak znajdziemy również inne rasy przykładowo takie jak krainki czy również sklenar. Warto być świadomym również o tym, że są to matki pszczele unasiennione. Jest to najistotniejsze o ile zależy nam na tym, aby pasieka dobrze się rozwijała i pojawiały się nowe osobniki. Takie zapłodnienie matek powinno przebiegać w sposób kontrolowany z zastosowaniem stosownie dobranych linii trutni.

Polecam: matki pszczele 2023.