Integracja sensoryczna to złożony proces, który ma na celu wspieranie osób w prawidłowym przetwarzaniu informacji sensorycznych pochodzących z otoczenia oraz z ich swojego ciała. Metoda ta jest w szczególności przydatna dla osób z zaburzeniami sensorycznymi, takimi jak dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu czy zespołem Aspergera, niemniej jednak może być też stosowana u osób z innymi trudnościami w przetwarzaniu bodźców sensorycznych.
Terapia integracji sensorycznej opiera się na zrozumieniu procesów percepcji sensorycznej i wpływu bodźców sensorycznych na zachowanie i funkcjonowanie jednostki.
Główne założenia tej terapii to stymulowanie zmysłów poprzez różnorodne ćwiczenia i aktywności oraz pomoc w organizowaniu i interpretowaniu otrzymywanych bodźców.
W terapii integracji sensorycznej używa się różne narzędzia i techniki, tj. huśtawki, trampoliny, piaskownice sensoryczne, czy sensoryczne pudełka z zabawkami. Zadaniem jest zapewnienie osobie możliwości doświadczania różnorodnych bodźców sensorycznych w kontrolowany i bezpieczny sposób.
Podstawową ideą terapii integracji sensorycznej jest dostarczenie organizmowi właściwych bodźców sensorycznych w stosownej ilości i jakości, co daje możliwość na lepsze rozważenie i przetworzenie tych bodźców przez mózg. W rezultacie osoba może całkiem dobrze funkcjonować w normalnym życiu, radząc sobie ze stresem i adaptując się do zmieniających się sytuacji.
Terapia integracji sensorycznej jest prowadzona przez specjalistów, którzy posiadają odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w pracy z osobami z trudnościami sensorycznymi. Właściwie każdy zamiar terapeutyczny jest dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości danej osoby, co umożliwia osiągnąć zdecydowanie najlepsze efekty terapeutyczne.
Ważne jest, aby terapia integracji sensorycznej była prowadzona systematycznie i konsekwentnie, z uwzględnieniem zaangażowania rodziców lub opiekunów, którzy mogą wspierać osobę w codziennych ćwiczeniach i aktywnościach sensorycznych. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie pozytywnych zmian i poprawa jakości życia osoby korzystającej z terapii integracji sensorycznej.
Po więcej informacji zajrzyj tutaj: integracja sensoryczna Łódź.
Informacje na stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią porady lekarza
[Publikacja sponsorowana]