Program do małej księgowości

Księgowanie to bardzo ważna sprawa, bez względu na to czy firma funkcjonuje w skali mikro czy makro. Na rynku jest dostępnych sporo specjalistycznych oprogramowań, jednakże nie właściwie każdy z nich może spełniać oczekiwania. Polecam jest zawsze zaznajomić się ze szczegółowymi widokami na nadchodzące lata kodu i wypróbować wersję demo.

Firma jednoosobowa, prowadząca księgę dochodów i rozchodów, nie będzie potrzebowała programu stosownego dla spółek z,o.o. – w tym przypadku nie warto zamawiać systemu na wyrost, gdyż zwyczajnie zawiera on całkowicie inne komponenty niż niezbędne dla tego rodzaju działalności gospodarczej. świetny program księgowy dla niedużych i średnich firm jest w każdym momencie intuicyjny – łatwość w obsłudze to podstawa, taki program wystarczy uruchomić i dalej sam prowadzi użytkownika. Program księgowy najpierw należałoby „ustawić” – czyli wprowadzić dane podmiotu gospodarczego takie jak nazwa firmy, NIP, REGON, adres, dane Urzędu Skarbowego, numer rachunku bankowego, ewentualnie adres e-mailowy i telefon, a co najistotniejsze – czy firma jest płatnikiem VAT (jeżeli już jest zwolniona z VAT, to należy wprowadzić adnotację na jakiej bazie. Adnotacja ta będzie widoczna na wystawionym dokumencie dystrybucji). Warto wiedzieć czy w programie można wystawiać faktury proformy, które są dość ważne w przypadku stosowania przedpłat, a jeżeli taka sposobność występuje, to czy można fakturę proformę przekształcić w dokument sprzedaży.

Bez względu na rodzaj dokumentu sprzedażowego powinna być możliwość przesyłania go w formie elektronicznej (przykładowo w formacie .pdf). Program powinien współgrać z kasą fiskalną, chociażby w kontekście wystawiania faktur VAT do paragonów. Dla firm, które sprzedają produkty najistotniejszym elementem będzie prowadzenie magazynu – bez tego nie da się normalnie pracować, szczególnie że z końcem roku przychodzi czas na obowiązkową inwentaryzację towarów. Firmy usługowe, które sprzedają usługi o charakterze niematerialnym, mogą pominąć zupełnie alternatywę z magazynem. Na prawdę istotna jest też możliwość wystawiania wszelkiego typu deklaracji podatkowych i ZUS. W obliczu przeróbek w ustawodawstwie cennym elementem będzie opcja Jednolitego Pliku Kontrolnego (chociażby w formie aktualizacji oprogramowania), co ułatwi przedsiębiorcom prawidłowe księgowanie.

Zobacz: http://www.ksiega-podatkowa.pl/.