Rośliny ozdobne w ogrodzie

Pięknie urządzone ogrody przyciągają uwagę i stanowią perfekcyjne miejsce odpoczynku. By ogród jak najpełniej realizował swoje funkcje, warto wybrać do niego rośliny ozdobne, które sprawdzą się w określonych warunków. Trzeba bowiem pamiętać, że nie wszystkie rośliny równie dobrze radzą sobie w konkretnych ustaleniach.

Dlatego decydując się na krzewy i kwiaty, zawsze sprawdzajmy jakie stanowiska preferują i jakiej pielęgnacji wymagają. Dla amatorów ogrodnictwa na początku wskazane są gatunki proste w uprawie, które nie wymagają dużo uwagi i bardzo dobrze radzą sobie na różnorakich glebach, np Kocimiętka.
Przykłady roślin ozdobnych do ogrodu
Jedną z najczęściej wybieranych roślin ogrodowych jest hortensja. Występuje w wielu odmianach, jednakże w szczególności widowiskowa jest Hortensja Vanille fraise, której ładne bardzo duże kwiaty są doceniane przez znawców globalnie. Jest to roślina o imponujących wymiarach, która z powodzeniem jest wykorzystywana do żywopłotów, gdyż osiąga niemal dwa metru wzrostu i gęsto kwitnie. Kwiaty początkowo są białe, niemniej jednak wraz z upływem czasu zmieniają zabarwienie na różowe, aż jesienią mają barwę czerwoną. Może być sadzona pojedynczo lub w dziale, np wzdłuż alejek. Krzewem, który także wyróżnia się cudownymi kwiatami, jest Budleja trójkolorowa, która nazywana jest motylim krzewem, gdyż przyciąga motyle. W przypadku tej rośliny powinno się jednakże wybrać odpowiednie miejsce do nasadzenia, gdyż źle znosi silny wiatr. Z tego względu najlepiej wybrać stanowisko zaciszne, osłonięte od wiatru.
Źródło informacji: Lagerstroemia.