Wzornik kolorów RAL

Każda firma, która zajmuje się sprzedażą materiałów do koloryzacji dysponuje zazwyczaj pewną gamą kolorystyczna, właściwą dla danego produktu. NawetDosłownie w przypadku farb do włosów czy lakierów do paznokci, takie balety kolorów są opracowywane.

Na ichniejszym bazie osoba zainteresowana danym produktem dokonuje adekwatnego wyboru. Jednakowo jest w przypadku farb do malowania ścian czy materiałów lakierniczych. W tym przypadku ichniejszym wybór także opiera się o wzornik barw RAL, na bazie którego wybiera się kolor lakieru, którym posiada zostać pokryta dana powierzchnia.
Tego rodzaju wzorniki publikuje się też w Internecie, jednakże one mogą być nieco zwodnicze. Na każdym gdyż monitorze komputerowym taki wzornik RAL będzie wyglądał nieco całkiem inaczej. Zależy to nie wyłącznie od ogólnych właściwości monitora, niemniej jednak i od jego ustawień. Może okazać się, że określony kolor na dwóch różnych komputerach będzie wyglądał całkiem inaczej. Różnice te nie będą bardzo znaczące. Z koloru zielonego nigdy nie zrobi się niebieski, ale różnice w odcieniach mogą być znaczące. Dlatego również w przypadku wyboru kolorów zdecydowanie nie gorzej kierować się paletami drukowanymi. Umiejscowione na nich kolory RAL w najwyższym stopniu odpowiadają ichniejszym realnemu wyglądowi. Gdy więc zależy nam na jak najlepiej dokładnym dobraniu koloru dla lakierowanej powierzchni z całkowitą czyli stu procentową pewnością można wstępnie kolor wybrać na bazie wzorników w sieci. Polecam natomiast w każdej chwili swój wybór porównać z paletą w wersji drukowanej. Wówczas będzie się miało gwarancję, że kolor będzie taki, jakiego się oczekuje.
Więcej: wzornik ral.